Сонячний удар: правила надання першої допомоги

Сонце - наш друг, часто позитивно впливає на здоров'я і красу, але, на жаль, не завжди. І хоча всі ми з дитинства чули про небезпеки сонячного удару, уникнути його вдається на всіх. Адже хто з нас хоча б кілька годин не сидівна пекучому сонці з непокритою головою і без будь-якого захисту? А адже це цілком може призвести до сильного перегріву головного мозку, і, як наслідок, до сонячного удару. При цьому дати про себе знати він може, як під час безпосереднього перебування на сонці, так і 6-8 годин по тому. Щоб впоратися з цим лихом, по-перше, потрібно знати його симптоми, а по-друге, запам'ятати прості і дієві правила надання першої допомоги на випадок, якщо хтось із ваших близьких зіткнеться з цією проблемою.

Симптоми сонячного удару

Первинні ознаки сонячного або теплового удару- раптом почала наростати млявість, сильне почуття втоми, головний біль, гостра спрага. Потім, як правило, до них приєднуються запаморочення, болі по всьому тілу, шум у вухах, потовиділення стає сильнішим, може з'явитися блювота і \ або нудота, а також носова кровотеча. Також виникають утруднення дихання, слабкість в тілі, серцебиття, може бути втрата свідомості. У деяких випадках людини можуть мучити судоми, марення і галюцинації. Ознака особливо тяжкого ступеня перегрівання - абсолютне припинення потовиділення. Якщо людині вчасно не надати першу допомогу, то можливий навіть летальний результат.

Надання першої допомоги при сонячному ударі

1. Спочатку потерпілого необхідно перенести в будь-яке прохолодне місце без доступу сонячних променів. Потрібно укласти його на спину, при цьому трохи піднявши йому ноги. Одяг необхідно зняти. Ваше завдання - забезпечити людині спокій і хорошу циркуляцію свіжого повітря. Якщо потерпілий у свідомості, то дайте йому випити міцно завареного чаю або холодної води, краще, якщо вона буде злегка підсоленій (половина чайної ложки солі на півлітра води). Голову ураженого сонячним ударом людини варто змочити холодною водою або ж покласти на неї прохолодне вологе рушник.

2. При більш важкому ступені проблеми постраждалого потрібно повністю обернути холодної простирадлом, або облити його водою. Але при останньому варіанті обливання має бути не тривалим, а вода - не холодною, а прохолодною, так як температура тіла потерпілого не повинна опускатися нижче 37 градусів. Варто покласти лід або холодні пляшки з водою на місця тіла людини, де зосереджено багато кровоносних судин: пахові, пахвові і підколінні западини.

3. В критично важких ситуаціях необхідно звернути увагу на дихання потерпілого. Перевірте, чи немає у нього порушення прохідності дихальних шляхів. Якщо ж ви помітили, що мова людини запал, а ось роті його блювотні маси, то голову потерпілого поверніть набік, і очистіть порожнину рота носовою хусткою або ж бинтом, накрученим на палець. Якщо дихання слабке, або ж воно зовсім відсутня, але необхідно відразу ж зробити людині штучне дихання, а якщо і пульс відсутній - то непрямий масаж серця.

4. Якщо ж в результаті пророблених вами дій стан людини хоч трохи покращився, то необхідно доставити його в найближчу лікарню, ну а якщо людина все ще знаходиться без свідомості, то негайно викликайте бригаду «швидкої допомоги», бо такий стан може бути дуже небезпечним для життя! Варто пам'ятати, що саме ваша оперативна допомога, може навіть врятувати людині життя, головне - не розгубитися, вчасно зорієнтуватися і зробити все правильно.

Профілактика сонячного удару

Ну а щоб всі перераховані вище дії не стали в нагоді ні вам, ні вашим друзям (так як, погодьтеся, приємного мало), всім без винятку рекомендується дотримуватися наступних правил ...

1. Уникайте контакту з сонцем (особливо тривалого) в період 11-17 годин, так як в цей час ризик перегріву максимальний.

2. Намагайтеся більшою мірою перебувати в тіні або під парасолькою або навісом. Уникайте прямого контакту з променями.

3. Носіть головний убір!

4. Випивайте не менше 2 літрів води в день, так як при перебуванні сонце дефіцит рідини може призвести до зневоднення.

5. Якщо довго були на сонце, і йдете купатися, то входите в воду поступово, щоб організм не був ошелешений різким перепадом температури.