Креативні роботи по повсті: мистецтво войлоковалянія

Популярна нині техніка войлоковалянія - це досить давнє мистецтво, яке зараз переживає своє «друге народження», перетворюючись в ще одну яскраву форму самовираження. Валяти повсть почали ще 3 тис. Років до н.е. і колись це було чи не єдиним способом отримати теплу і міцну тканину - люди на повсті спали, в нього одягалися, ними накривали коней, часто з нього робили амулети і обереги. Техніка виготовлення повстяного полотна була дуже трудомістким заняттям, і чим товще повинна була бути полотно, тим більше на нього йшло вовни, сил і праці. Готову тканину розкроювали і шили взуття, юрти, обладунки, головні покривала.

Хто хоч поверхово знайомий з історієюткацтва, той може заперечити, мовляв, не такий вже і стародавній цей повсть! І правда, ткати люди почали ще 20 тис. До н.е. На тлі такої дати валяння з вовни відразу ж перетворюється у відносно «молоде» мистецтво. Але справа зовсім не у відсутності фантазії стародавніх людей, а в тому, що повсть, що виготовляється з вовни вівці (в основному вівці), зміг з'явиться тільки з одомашнення цього пухнастого і поступливого тварини. Шерсть домашньої (і тільки домашньої!) Овечки має специфічну кутикулу, тобто верхній шар з лусочками, які зчіплюються один з одним при активній обробці.

Войлоковаляніе - це серйозний і важкий труд,тому до виготовлення великих шматків матерії іноді залучали міцних коней. Полотнища зашивались в шкіряні мішки і прив'язувалися до скакуна, який волок його по полю до тих пір, поки тканина не зваляється, а це приблизно 2 км!

Декоративне валяння ділять на сухе і на мокре.

Сухе (таку техніку ще називають «фільцнандель»або просто «Фільц») являє собою тривалий проколювання волокон повсті спеціальними голками - волокна при цьому міцно переплітаються між собою. Таким способом роблять всілякі деталі до одягу, брошки, палантини, валянки, капелюшки, іграшки ... Готові вироби з легкістю декоруються стрічками, бісером, обшиваються гачком.

Техніка мокрого валяння трохи складніше, тому щотут потрібно ще приготувати мильний розчин: натерти на крупній тертці мило і кип'ятити його в двох літрах води до повного розчинення. Коли розчин охолоне, можна приступати до валяння. Деякі умільці користуються готовим рідким милом.

Безпосередньо техніка: по черзі викладаєте волокна на підстилку (краще всього брати пакувальну пухирчатою плівку), змочуєте їх водою і мильним розчином, кладете зверху міцну сітку і пресуєте дерев'яною качалкою. Тільки тепер можна починати клеїти! Тобто прасувати долонями тканину в різні боки. Кажуть, що якщо ви пропрасувати ваше виріб не менше сто разів з кожної зі сторін, і при цьому волокна не будуть відставати - робота закінчена! Але про всяк випадок, рекомендую переконатися в цьому остаточно наступним чином: потягніть готовий виріб вгору. Якщо волокна відстають окремими волосками, а не цілими пасмами, тоді робота дійсно зроблена добре. Прополосніте полотно (не викручуйте!) І покладіть на решітку, щоб зайва вода стекла. Таким способом робляться килимки, пледи, шалі і шарфики, з таких шматків повсті викроюють елементи одягу.

З давніх часів застосовували різні способи декоруповстяних полотен або виробів: розписували їх, висипали на них візерунки, робили аплікації з шкіри і всіляких тканин, розшивали бісером, намистинами, черепашками і каменями. У кожній країні збереглися свої унікальні традиції - в Бурятії, наприклад, повсть завжди прикрашали вишивкою з сухожильних ниток.

На сьогоднішній день войлоковаляніем займаютьсявсе - і дорослі і діти. Це під силу абсолютно кожному, так що не бійтеся пробувати, тим більше, що матеріали для валяння з кожним днем ​​стають все доступнішим і доступніше!

Пропонуємо подивитися, що можна виготовити з повсті. Надихайтеся і беріться за справу!

1. Теплий будиночок для вихованця.

2. Дивовижні, веселі іграшки

3. Декор інтер'єру

4. Стильні сумки

5. Затишні тапочки

6. Декор для одягу

7. Біжутерія

8. Гаманці

9. Одяг з повсті

Поспостерігайте за процесом сухого валяння. Дивитися, як добре і вміло працює дизайнер з іграшок Олена Смирнова - одне задоволення!

А тепер невеликий новорічний приклад техніки мокрого валяння.