Забавні і небезпечні помилки минулого

Одна з незаперечних рис людства,яка об'єднує безліч поколінь - це впевненість у власній правоті. У науці, техніці, медицині існує безліч прикладів категоричних заяв і помилок, розвінчаних в пух і прах в процесі прогресу. І якщо одні з цих псевдоістін можуть лише викликати посмішку, то деякі просто шокують своєю ризикованістю. Ось деякі з них.

Лікування кашлю героїном

З 1898 і аж до 1924 року можна було запростопридбати героїн, щоб позбутися від всім відомого супутника застуди - кашлю. Вважаючи препарат нешкідливим і дуже ефективним, лікарі рекомендували його не тільки дорослим, але й дітям. Можливо, про кашлі дійсно можна було забути, і, очевидно, пацієнтам це непогано вдавалося, поки в 1914 році вчені не звернули увагу на те, як впливає героїн на організм людини в цілому.

Незважаючи на це, після того як його офіційнозаборонили використовувати в лікувальних цілях, з 1925 по 1930 роки страждають від кашлю скупили близько 34 тонн препарату, адже впертість - ще одна неперевершена риса людства.

«Про коку»

Незадовго до досвіду медиків з героїном одинвідомий психоаналітик взявся довести в трактаті з вищезазначеним назвою, що кокаїн здатний підвищити витривалість і вилікувати серцеві захворювання. Це був Зигмунд Фрейд. Він не тільки ознайомився зі всілякими дослідженнями на цю тему, але і провів ряд випробувань на собі, після чого, незважаючи на контраргументи і невдачі, з ентузіазмом відстоював свою точку зору. Він навіть настійно рекомендував своїм друзям приєднатися до нього, що, на свою біду, багато і зробили.

На час, коли було розвінчано всі міфи прочудодійні властивості кокаїну, які відстоював Фрейд, сам він вже був завзятим наркоманом і страждав від наслідків згубної залежності разом з тими, хто «лікувався» разом з ним.

Говорячи про менш шкідливих проявах впертості, варто згадати про помилки, пов'язані з розвитком науки і техніки.

марність комп'ютерів

Зараз в це важко повірити, але не так давно вважалося, що комп'ютери - щось на зразок тимчасового пустощів, яке ніколи не стане в нагоді людині.

Наприклад, редактор видавництва «Prentice Hall»56 років тому, в 1957 році заявив, що «обробка даних є лише примхою, мода на яку протримається не більше року». І він дійсно був у цьому впевнений, та й не тільки він.

Про зовнішній вигляд комп'ютерів складали легенди. Хтось вважав, що він завжди буде гігантських розмірів обчислювальною машиною, схожою на рояль, а редакція «Popular Mechanics» і зовсім запевняла, що в майбутньому комп'ютери будуть важити не мало не багато - півтори тонни. Через 64 ​​роки ми можемо сміливо заперечити їхню думку, як і не менш впевнене пророцтво Томаса Ватсона, директора компанії IBM, про те, що, можливо, на ринку знайдеться попит для максимум п'яти комп'ютерів, зроблене в 1943 році.

Очевидно, варто було більше покладатися на твори письменників-фантастів, які за кількістю влучень в ціль перевершили раціоналістів і скептиків.

«І все-таки вона крутиться!»

Мабуть, найбільш відомим помилкою єзаперечення того, що Земля кругла і обертається навколо Сонця. Не варто й говорити, скільки вчених постраждали свого часу від цієї «єресі». Проте Ватикан, оплот католицької церкви, повністю заперечував усі наукові факти, аж до1992 року, коли Папа Римський Іоанн Павло II особисто підтвердив згоду церкви з вченими в своїй промові.

Варто відзначити силу впертості Ватикану, жителі якого усвідомили, що Землю не тримають кити, які стоять на черепасі, через більш ніж 500 років після перших згадок про ці відкриття.

Можливо, нинішні твердження вчених виявлятьсянастільки ж дивовижними і неправдоподібними для майбутніх поколінь, адже і зараз безліч фактів змушує засумніватися в своїй істинності. Але як би там не було, у людського впертості є і позитивна сторона - завдяки безлічі таких дивних і страшних помилок прогрес лише набирав і набирає обертів. І поки одні дурні говорять одне, а інші намагаються це спростувати, ми ніколи не будемо стояти на одному місці.