Як перемогти осінню нудьгу

Восени багато з нас піддаються тузі, зневірі імеланхолії. У такі періоди хочеться просто нерухомо валятися в ліжку і нічого не робити. Ми розповімо про те, чому з'являється осіння депресія, і як її безболісно пережити.

Чому виникає депресія?

Здебільшого це пов'язано зі зміною сезоніві змінами температури. Холод сам по собі впливає на наш настрій і працездатність негативно. А дощі, похмуре небо і необхідність змінити летить сарафан на теплу куртку і зовсім вганяють в тугу. Вся печаль цієї красивої пори в'янення валить нас в стан від легкої ностальгії і до справжньої печалі і навіть горя. Причини не важливі - будь то дійсно те, що сталося нещастя, невдача на роботі або просто жалість до себе - в осінній період ми особливо схильні до емоційних сплесків, які ризикують перетворитися в апатію, хронічну втому і тотальне безсилля.

Чого НЕ потрібно робити

Як правило, ми самі відчуваємо якщо ненаближення осінньої хандри, то її наступ. Для того, щоб не посилювати свій стан, не варто пускати все на самоплив, однак ми хочемо попередити вас про те, чого робити категорично не варто:

• Замикатися в собі

Ні в якому разі не варто відгороджуватися від всіхстіною байдужості і нерозуміння, що не відштовхуйте близьких, не обривати відносини під впливом осінніх переживань і не уникайте спілкування з людьми. Поступово ви знову ввійдете в колію, і те, що давалося важко, стане вашим порятунком від відчаю і безпорадності.

• Ридати

Віддаватися повністю страждань не варто - можнадати собі поблажку і проявити емоції, але перебувати в одному безперервному риданні не варто, особливо це стосується громадських місць, транспорту і роботи - в таких місцях вас накриє жалість до себе, і ви просто ніколи не зможете вирватися з цього замкнутого кола сліз.

• Вживати алкоголь

Останнє, що вам допоможе прийти в себе, цеалкоголь - ви ризикуєте не те що не впоратися з депресією, а й заробити неприємну і небезпечну звичку. Чи не топіть свої емоції в бокалі - зустріньте їх з гідністю і справьтесь з ними.

• Пускати все на самоплив

Якщо ви відчуваєте всі симптоми депресії напротягом декількох днів, не варто сподіватися на чудодійне зцілення і не варто віддаватися печалі з думками про те, що одного ранку ви прокинетеся як ні в чому не бувало. Контролюйте свій емоційний стан - спробуйте підняти собі настрій, а не зіпсувати його ще більше.

• Змушувати себе посміхатися

Якщо вам погано, не варто пересилювати себе івдавати, що все в порядку - звичайно, нагнітати обстановку теж не потрібно, але і грати роль хохотушки не можна. Таким чином ви заженете свої почуття вглиб себе, і знайти і розібратися в них буде складніше. Виявляючи свої емоції, ви вже частково звільняєтесь від них, так що киньте «консервувати» все погане всередині.

• Робити те, що робити не хочеться

Дуже складно не впасти в розпач, якщощомиті змушувати себе робити щось проти своєї волі. Постарайтеся збалансувати свій розклад так, щоб справи, які ви хочете робити найменше, траплялися вам якомога рідше. Не змушуйте себе - будьте до себе м'які, але справедливі.

• Приймати поспішні рішення

Часто у владі депресії ми починаємокеруватися емоціями і ризикуємо поспішити. Не варто нічого кардинально міняти під час осінньої хандри - найімовірніше ви про це пошкодуєте, коли впораєтеся зі складним періодом. Тому притримайте коней - почекайте, поки зможете міркувати розсудливо, не біжіть попереду поїзда.

• Пускатися в усі тяжкі

Часто лихоліття викликає в нас бажанняплюнути на все і піти в справжній відрив - пити, гуляти, є, веселитися і закохуватися. Однак це навряд чи вам допоможе - швидше за все, це лише додасть вам проблем і дасть причини для другої хвилі осінньої депресії.

Як допомогти собі

Якщо ви усвідомили, що перебуваєте під владою депресії, не поспішайте впадати у відчай. Ви можете допомогти собі, ми дамо вам кілька підказок, як це зробити:

• Музика

Музика надзвичайно впливає на нас і змінює нашенастрій. Постарайтеся наповнити свої динаміки приємними і легкими мелодіями, не обов'язково завзятими і веселими, але з радісною, іскристою ноткою. Не варто потопати в депресивних композиціях - зосередьтеся на проникливих, але яскравих мелодіях. Відмінно підійде фортепіано, флейта, гітара і акордеон.

• Книги

Правильні книги здатні не тільки змінити нашнастрій, але і перевернути наш світ. Саме тому для того, щоб позбутися від осінньої депресії, вам варто читати життєстверджуючу літературу - біографії успішних людей, книги з саморозвитку, захоплюючі історії, насичені діями і подіями, або книги, в яких описані близькі вам ситуації.

• Арт-терапія

Кращий вихід для переживань і складних емоцій -це творчість. Виплесніть свої почуття на папір, на мольберт, приготуйте що-небудь таке або складете про це пісню. Зробіть все, щоб направити сили в корисне русло. Можливо, завдяки осінньої хандри ви відкриєте свій істинний талант і покликання?

• Спілкування

Побільше спілкуйтеся - шукайте підтримки у близьких людей. Саме вони зможуть не тільки допомогти вам впоратися з почуттями, а й зібрати достатньо сил для того, щоб змінити своє життя на краще.

• Відпочинок

Чи не поринайте з головою в роботу - осіння хандрааж ніяк не найпродуктивніший період. Своєчасно відпочивайте, побільше спите, нормально харчуйтеся - здоровий організм це перший крок на шляху до здорового мислення і гарному настрою.

• Приємні сюрпризи і здійснення бажаного

Побалуйте себе! Купуйте те, про що давно мріяли, зробіть те, про що давно думали. Якщо у вас є мрії і плани на майбутнє - зробіть перші кроки для їх втілення в життя. Це круто змінить ваш настрій і допоможе подолати накопичився негатив.

• Мотивація для майбутнього

Для того, щоб прийти в себе і зрозуміти, щоробити далі - поставте собі цілі. Мотивуйте себе, створіть детальний план своєї поведінки і дій - саме чітко окреслені перспективи і впевненість в собі здатні подолати апатію і байдужість.

Що, якщо депресія затягнулася?

Якщо ви зловили себе на думці, що вже давноперебуваєте в пригніченому меланхолійному стані, і ніщо не здатне вирвати вас з цього вакууму відчаю, радимо вам звернутися до психолога. Це зовсім не означає, що з вами щось не так. Сприймайте психолога не як лікаря, і вже точно не ототожнюйте його з психіатром - це ваш помічник, який вислухає, допоможе знайти проблему, подолати її і навчить жити далі. Практика психологічної допомоги ще не є традиційною в нашій країні, проте в її ефективності сумніватися не доводиться.

Проживіть цю осінь легко і без смутку. Скоро золоті листя зміняться білосніжними заметами, які принесуть святковий настрій, запах хвої і новий початок - не пропустіть нагоду змінити своє життя.